17. 10. 2018

O středisku

Středisko Střela Plzeň je jednou z jednotek organizace Junák – český skaut, z.s. Vzniklo v roce 1945 z předválečných skautských oddílů a po dvou zákazech Junáka pracuje nyní nepřetržitě od počátku roku 1990. Oddíly střediska se věnují výchově všech věkových kategorií, od těch nejmladších, světlušek a vlčat, přes skautky a skauty, až po věk roverský. Mnozí roveři již aktivně pomáhají ve vedení oddílů, jimiž prošli.

Jakkoli se jednotlivé oddíly liší ve specifickém zaměření svého programu, k němuž patří mimo jiné sport, kultura, pomoc bližním, ochrana přírody či výchova k uvědomělému občanství, to základní mají společné. Všechny vycházejí ve své činnosti z ideálů, na nichž stojí skauting po celém světě. Skautské hnutí dnes existuje ve 216 zemích světa, má padesát milionů členů a je největším mezinárodním výchovným hnutím. U nás skautuje přes 60 tisíc osob. Skauti a skautky na celém světě dodržují stejné skautské zákony a mají shodný výchovný systém. Skauting nabízí dětem dobrodružství, romantiku, naplnění dětských snů a seberealizaci. To vše opřené o srozumitelný mravní zákon.

Skautky a skauti střediska Střela se snaží naplňovat poslání skautingu svou aktivitou. Mezi ostatními skautskými středisky je Střela právem nepřehlédnutelná díky svým akcím pořádaným pro jednotlivé věkové kategorie a otevřeným i ostatním střediskům, díky tradičně dobrým výsledkům na nejrùznějších skautských závodech i velkému důrazu na humanitární činnost.

Mezi tradiční veřejné akce, které středisko Střela pořádá patří charitativní stánek „Skauti potřebným“. Stojí tradičně ve Velikonočním čase ve Františkánské ulici a můžete si v něm zakoupit drobné dárky a předměty, které skauti sami vyrobili. Výtěžek pak potuje k vybrané organizaci, kterou potěšíme věnováním tohoto daru. Obdarovaný je každý rok nějaká jiná organizace. Jedno však mají společné – starají se o druhé a snaží se jim dopřát příjemný život. V minulosti to byly například sdružení Ty a Já nebo Hospic sv. Lazara. Vlivem pandemie Covid-19 došlo k přerušení naší tradice, avšak hned jak to bylo možné, byla hned zase obnovena a výtěžek z Velikonočního stánku v letech 2022 a 2023 putoval na podporu organizace Maminky s rakovinou

Nahlédněte do Zprávy o činnosti za rok 2022 .

V roce 2020 středisko Střela oslavilo 75 let od založení. Při té příležitosti vydalo vzpomínkový almanach, který provází čtenáře událostmi od poválečných let až po současnost.

Prolistovat ho můžete tady!

A co středisko plánuje do budoucna?

Podívejte se zde!